Які ж прориви в науці приніс цей проєкт.
На сьогодні бурильники ще не пробили межу між земною корою та мантією. Зараз у розпорядженні людей немає доступних технологій для цього. Але максимально близькими були радянські вчені, які реалізували вражаючий проєкт Кольської свердловини, пробуривши вглиб землі на 12,2 км! Що саме знайшли вчені на такій глибині, і які наукові відкриття це принесло, інформує Ukr.Media.
Для початку трохи базових знань з геології, щоб ви розуміли, що являє собою верхній шар планети. Земна кора — тонкий шар у масштабах планети, на який припадає менше 0,5% маси Землі. 80% маси земної кори складають ці п'ять елементів: кисень, кремній, алюміній, залізо та кальцій. Причому на першому місці з 53% всієї маси займає кисень.
Земна кора неоднорідна — в якихось місцях вона становить лише 5-10 км, в інших — перевищує 100 км.
У 1970 році СРСР почав буріння свердловини на Кольському півострові. Проєкт отримав назву Кольська надглибока свердловина. За 21 рік пробурили вглиб більш ніж на 12 км.
Свердловина примітна не лише глибиною. Це єдина у світі глибока свердловина, яку бурили не заради видобутку ресурсів! Мета була суто наукова — дослідити будову земної кори, підтвердити наявність гранітного та базальтового шарів. А на Кольському півострові поверхня унікальна — там майже немає осадового шару і одразу починаються давні пласти, яким 3 млрд років! Для порівняння — самій Землі 4,5 млрд.
Буріння йшло складно — бурова платформа не раз ламалася і провалювалася. Вченим доводилося починати процес заново. У 1994 році процес припинили. Він уже став і дуже складним, і дуже дорогим.
Виникла й інша проблема. Температура на глибині виявилася набагато вищою, ніж прогнозували вчені. Вони розраховували, що докопають вглиб на 15 км і температура там буде на рівні 120 градусів. Але виявилося, що 120 градусів було вже на 7 км. А на 12 км температура була вище 200 градусів. Бур не міг функціонувати при таких екстремальних температурах.
Які ж прориви в науці приніс цей проєкт?
Вченим вдалося суттєво уточнити картину еволюції гірських порід. Гранітний шар не переходить у базальтовий, як вважалося раніше.
Вчені знайшли скам'янілості 14 видів одноклітинних організмів на глибині 7 км. Там же була і закінчувалася вода. Це відкриття допомогло уточнити поточні уявлення в біології — стало зрозуміло, що життя на Землі виникло на 1,5 млрд років раніше, ніж вважалося раніше. А саме, за даними сучасної біології, перше життя на планеті зародилося 3,7 млрд років тому.
А от гранітна скеля на глибині 12 200 метрів більше нагадувала пластик від спеки та тиску.
Сама свердловина стала популярною в інтернеті. Саме через неї народилася міська легенда про "колодязь у пекло", що нібито на дні вчені почули крики і стогони з пекла, тому буріння і припинили. Популярний мем зародився в західному інтернеті ще в 1997 році, але популярний досі.
А ось у чому реально радянські інженери здійснили прорив — вони створили систему надглибокого буріння, яка активно застосовується для розкопок і в наші дні. Та й рекорд по глибині тримається вже 26 років!
Залиште відповідь